سیستم اطلاعات بیمارستانی شفا

نمای کلی پروژه

کلیات و ویژگیهای سامانه مدیریت اطلاعات بیمارستانی شفا

سامانه مدیریت اطلاعات بیمارستانی شفا (Shafa HIS) یک نظام مدیریت اطلاعات است که با در نظر داشتن نیازها و رویکردهای مدیریتی، فعالیتهای اصلی اداری، مالی، و بالینی بیمارستان را خودکار می نماید. شفا برنامه ای است که در عین سادگی نصب و کاربری، امکان راه اندازی در مقیاسهای مختلف را دارد. مجموعه ابزارهای کارآمد و قیمت مناسب، آنرا به انتخابی مطمئن برای بیمارستانهای کوچک تا بزرگ تبدیل نموده است.

شفا این قابلیت را دارد که تمام فعالیتهای انجام شده در بیمارستان از پذیرش بیمار تا زمان ترخیص وی را مدیریت نماید و نتایج و اطلاعات حاصل از این فعالیتها را در پرونده بیمار ذخیره کند. سامانه مدیریت اطلاعات بیمارستانی شفا با هدف تسهیل روال درمان و ارائه خدمات به بیمار طراحی شده است، به نحوی که تمام پرسنل بتوانند با استفاده از یک سامانه بهینه و موثر، به بهترین سطح کارآیی خود برسند. از سال 1376 تا کنون شفا در قریب 100 بیمارستان بزرگ و متوسط خصوصا در مراکز درمانی بزرگ دانشگاهی به کار گرفته شده است.

با توجه به طراحی منعطف برنامه شفا، طیف گسترده امکانات آن، و نیز سابقه کاربرد آن در بیمارستانهای مختلف، در زمان نصب و راه اندازی نیازی چندانی به ایجاد تغییرات و بومی سازی شفا نیست. هرچند ساختار ماژولار برنامه، ایجاد تغییرات مورد نیاز کاربران و نیز بکارگیری فناوری های جدید را تسهیل می کند. شفا با مدیریت و مرتبط ساختن روالهای مالی اداری و بالینی بیمار، امکان مدیریت و راهبری بیمارستان را بهبود می بخشد. همچنین شفا امکان ایجاد پرونده بالینی الکترونیک را برای بیماران فراهم می سازد. مجموعه اطلاعات فراهم شده توسط شفا، منبع ارزشمندی برای فعالیتهای مدیریتی، تحقیقاتی، و آماری خواهد بود.

فناوری های بکارگرفته شده در پروژه
مدت و حجم کار

ویژگی ها و امتیازات شفا

یکپارچگی اطلاعات

نظام جامع

ساختار ماژولار

رابط کاربری

ابزارهای مدیریتی

تمام اطلاعات جمع آوری شده از واحدها و بخشهای بیمارستان و نیز اطلاعات بالینی مرتبط با آنها بصورت یکپارچه و در یک پایگاه اطلاعاتی واحد از نوع Relational ذخیره می شود. اطلاعات بیماری که بعنوان مثال در یک بخش بستری شده است، در صورت داشتن دسترسی مجاز، در دسترس سایر بخشها و پرسنل مرتبط خواهد بود. اگر بیماری ابتدا در واحد اورژانس ویزیت شده باشد و سپس در بخش نورولوژی پذیرش و بستری شود، تمام اطلاعات و داده های حاصله بصورت یک پرونده واحد یکپارچه ذخیره خواهد شد. اگر برای این بیمار داروهایی تجویز شود، این اطلاعات برای ویزیت های بعدی (حتی بعد از چندین سال) در دسترس خواهد بود. یکپارچگی داده ها تنها مربوط به داده های بالینی نیست. تمام اطلاعات مالی و راهبری به صورت یکپارچه ذخیره و دائما به روز می شوند. ذخیره سازی یکپارچه اطلاعات مرتبط، مدیران را قادر می سازد تا انواع گزارش ها و نمودارهای مورد نظر را در حوزه های مختلف و بازه های زمانی متفاوت، به راحتی ایجاد نمایند.

سامانه شفا طیف گسترده ای از فعالیتها و روالهای بیمارستانی را در حوزه های بالینی، مالی، راهبری، و مدیریتی پوشش میدهد. این برنامه شامل بسیاری راهکارهای تخصصی End-To-End برای واحدهای مختلف بیمارستان است. ما تمام شرایط لازم برای نصب و راه اندازی موفق بر روی سرورهای بیمارستان را پیش بینی کرده ایم. تجارب طولانی مدت تیراژه در این حوزه، به شما این امکان را میدهد تا از راهکارهای اثبات شده و بهترین نتایج کسب شده، بهره ببرید.

به لحاظ ساختار انعطاف پذیری که در طراحی سامانه شفا بکار رفته است، هر استیشن کاربری در بیمارستان تنها از سرویسها و قابلیتهای مربوط به خود در هر ماژول استفاده می کند. این امر موجب می شود که مدیریت کاربران ساده شود، کارآیی سیستم افزایش یابد، و مدیریت واحدها برای راهبران سیستم تسهیل گردد.

برنامه شفا میتواند به بسیاری از رابطهای استاندارد متصل شده و بسته های اطلاعاتی را از این طریق منتقل نماید. این رابطهای استاندارد شامل ابزارهای ازمایشگاهی، سیستم های مدیریت تصاویر پزشکی (PACS)، دستگاه های خواندن بارکد، و POS های بانکی میشوند.

شفا از یک رابط کاربری ساده و زیبا برخوردار است. ما از آخرین فناوریهای موجود بهره گرفته ایم تا فرمهای ورود اطلاعات را بصورت امروزی در برنامه پیاده سازی نماییم. این رابط کاربری به کاربران امکان میدهد تا در یک چشم برهم زدن، جستجوی مورد نظر خود را انجام دهند و یا یک گزارش تهیه نمایند. شکل های گرافیکی برای دکمه ها، فرمانها و پیام های هوشمند، و نیز آلارمهای مناسب در زمان ارزیابی ورود اطلاعات، به کاربران اجازه میدهد تا در کمترین زمان به سیستم مسلط شوند. استفاده از کلیدهای میانبر و اختصاص آنها به فرمانهای دلخواه امکانپذیر می باشد.

شفا مجهز به ابزارهای لازم برای طراحی و ساخت گزارش است. کاربران مجاز میتوانند به هر تعداد دلخواه، گزارش های سفارشی ایجاد نمایند و آنها را در هر کدام از واحدهای بیمارستان بکار بگیرند. این گزارش ها میتوانند اطلاعات متفاوت اما مرتبط را از پایگاه اطلاعاتی یکپارچه سیستم، استخراج نمایند. علاوه بر این زیرسیستم های خاصی بصورت داشبوردهای مدیریتی برای سطوح مختلف مدیران در نظر گرفته شده است. از این طریق مدیران می توانند تحلیل داده ها و پایش زنده شاخص های بیمارستانی را انجام دهند. این ابزارها، کمک ارزشمندی برای تصمیم سازی به شمار می رود. کاربری ساده گزارشها، طراحی پارامتریک گزارش، مقایسه شاخص ها در بازه های زمانی، و ارسال اطلاعات در فرمتهای دلخواه برای نرم افزارهای دیگر، از جمله دیگر قابلیت های گزارش گیری در سامانه شفا هستند.

زیرسیستم های سامانه شفا

سامانه مدیریت اطلاعات بیمارستانی شفا قادر است غالب فرآیندهای بیمارستانی در واحدها و بخشهای مختلف بیمارستان را پشتیبانی کند. با توجه به پوشش گستردۀ فرآیندها و نیز ساختار ماژولار این سامانه، زیرسیستمهای متعددی برای پوشش تمام حوزه های عملیات بیمارستانی در نظر گرفته شده اند.

آشنایی با بخشی از امکانات و قابلیتهای قسمت های مختلف شفا

img05

پذیرش بیمارستان

پذیرش بیمارستان

پذیرش بیماران مراجعه کننده به بیمارستان و تشکیل پرونده های سرپایی و بستری با ارائه کدهای شناسایی و شماره پرونده و کاردکس الفبایی بیماران و بایگانی پرونده ها برخی از قابلیت های این زیرسیستم است . در این سیستم سوابق مراجعات بیمار بصورت خودکار جستجو شده و برای هر بیمار یک پرونده الکترونیک تشکیل می گردد.

img02

بخش های بستری

بخش های بستری

مشاهده وضعیت تخت های هر بخش و دریافت بیمار بستری از پذیرش بیمارستان اولین فعالیت این زیر سیستم است . در مراحل بعد ، ثبت پرونده درمانی بیمار ، درخواست خدمات از واحدهای مختلف ، درخواست دارو و لوازم مصرفی از داروخانه بدون کاغذ ( Paperless ) صورت گرفته و پس از تایید واحد مربوطه نتایج در بخش قابل رویت هستند.

img03

درمانگاه های تخصصی

درمانگاه های تخصصی

ارتباط با سیستم نوبت دهی بیماران و نیز ارائه خدمات به بیماران مراجعه حضوری به درمانگاهها ، ثبت پزشک معالج ، ثبت خدمات ویزیت بیمار و ارسال بیمار به واحد صندوق جهت پرداخت وجه محاسبه شده از جمله قابلیت های درمانگاهها است . امکان ثبت سوابق درمانی بیمار و شرح معاینات انجام شده توسط پزشکان و درج تصاویر وجود دارد.

img01

مجموعه نوبت دهی

مجموعه نوبت دهی

وبت دهی برای درمانگاهها ، نوبت دهی تختها برای بیماران بستری ، نوبت دهی اعمال جراحی و نوبت دهی واحدهای پاراکلینیک ، مجموعه نوبت دهی و رزرواسیون شفا را تشکیل می دهند . بیماران می توانند به صورت تماس تلفنی ، استفاده از کیوسک های نوبت دهی داخل بیمارستان ، تلفن های گویا و یا اینترنت برای پزشک و یا تاریخ مورد نظر درخواست نوبت نمایند.

img04

مجموعه اطلاع رسانی

مجموعه نوبت دهی

علاوه بر زیر سیستم اطلاعات بیمارستان که اطلاعات بیماران بستری شده ، ترخیص شده ، پزشکان مرکز و زمان حضور آنها را در اختیار مراجعه کنندگان قرار می دهد ، سیستم قابلیت پیاده سازی نظام کنترل مانیتورهای اطلاع رسانی و نمایش بیماران بخش را نیز دارا میباشد.

img06

مجموعه پرتونگاری

مجموعه پرتونگاری

رادیولوژی ، سونوگرافی ، سی تی اسکن ، ام آر آی و پزشکی هسته ای زیرمجموعه های پرتونگاری شفا هستند . کلیشه ها ، دارو و لوازم مصرفی بیماران در کنار خدمات تصویر برداری و کنترل موجودی و مصرفی آنها ثبت گردیده و رادیولوژیست و تکنسین انجام دهنده مشخص می شود که در هنگام محاسبه کارکرد هریک مورد استفاده قرار می گیرد.

img07

تستهای قلبی

img08

دیالیز

img09

آسیب شناسی (پاتولوژی)

img10

داروخانه و انبار دارویی

img11

آمار

img12

بایگانی و مدارک پزشکی

img13

مددکاری

img14

نظام نوین کارانه پزشکان

img15

بانک خون

img16

تعاریف خدمات و تنظیمات

مواردی از موفقیت سیستم شفا

مرکز فوق تخصصی بیماریهای کلیه و مجاری ادرار شهید هاشمی نژاد